آیکون خبر

خبر کامل

ریزش مو؛ عارضه خاموش داروهای لاغری GLP-1

ارتباط نگران‌کننده میان داروهای لاغری GLP-1 و ریزش مو

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا در مطالعه‌ای جدید، ارتباطی معنادار میان مصرف داروهای GLP-1 (مانند وگووی و اوزمپیک) و افزایش خطر ریزش مو کشف کرده‌اند. این داروها که برای درمان چاقی و دیابت نوع ۲ به کار می‌روند، اکنون با عوارض جانبی جدیدی در کانون توجه قرار گرفته‌اند.

یافته‌های آماری پژوهش

بررسی داده‌های بیش از ۵۰ هزار بیمار نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان این داروها با ریسک بالاتری برای ریزش مو مواجه هستند:

  • مقایسه با مهارکننده‌های SGLT-2: افزایش ۳۷ درصدی خطر ریزش مو.
  • مقایسه با مهارکننده‌های DPP-4: افزایش ۶۸ درصدی خطر ریزش مو.
  • نوع عارضه: ریزش مو از نوع آلوپسی غیرزخمی گزارش شده که در آن فولیکول‌ها حفظ شده و احتمال رشد مجدد وجود دارد.

چرا این داروها باعث ریزش مو می‌شوند؟

کارشناسان معتقدند دو عامل اصلی در بروز این عارضه نقش دارند:

کاهش وزن ناگهانی و شدید، بدن را تحت استرس قرار داده و منجر به نوعی ریزش مو به نام تلوژن افلوویوم می‌شود.
  • تلوژن افلوویوم: ورود دسته‌جمعی فولیکول‌های مو به فاز استراحت ناشی از استرس بدن.
  • کمبود مواد مغذی: تغییر در جذب آهن و روی که برای سلامت مو حیاتی هستند.

ارزیابی خطر مطلق

با وجود افزایش درصد خطر، تحلیل داده‌ها نشان می‌دهد که احتمال وقوع این عارضه برای هر فرد خاص چندان بالا نیست. طبق یافته‌ها، به ازای هر هزار مصرف‌کننده در سال، تنها حدود ۷ نفر دچار ریزش مو می‌شوند.

گروه داروییتعداد مبتلایان در هر هزار نفر
GLP-1۷ نفر
SGLT-2۵ نفر
DPP-4۴ نفر

متخصصان تأکید می‌کنند که بیماران نباید بدون مشورت با پزشک مصرف داروی خود را قطع کنند و باید مزایای درمانی این داروها را در کنار عوارض احتمالی آن بسنجند.

شناسنامه خبر:

درباره هوش‌مصنوعی دست‌اول:

تمامی اخبار دست‌اول توسط دستیار هوش مصنوعی «هوشنگ» پردازش، صحت‌سنجی، خلاصه و بازنویسی شده است. هوشنگ هر روز با داده‌های جدید آموزش داده می‌شود و با نظارت دقیق انسانی و سردبیری دست‌اول در حال بهتر شدن است.
شما می‌توانید از چت‌بات و سایر ابزارهای هوشنگ به صورت رایگان استفاده کنید.

دسترسی رایگان به هوشنگ ↗